Elfcon
Co je nového       Předchozí Elfcony      Diskuse o Elfconu       Kontakty a odkazyElfcon 2000

Vždycky jsem si naivně myslel, že každý con je akcí přesně naplánovanou několik let dopředu, s pevně daným časovým rozpisem, hosty, jejichž účast je závazně potvrzena v několika desítkách smluv a případné programové výpadky jsou jen nechutnými hříčkami osudu a odpůrců sci-fi a fantasy. A i když Elfcon 2000 s největší pravděpodobností nebyl typický con, pochopil jsem, že vše se má asi trošinku jinak.

Idea Elfconu vznikla před několika měsíci (psáno koncem března 2000) v diskusním klubu Eldar - Elfové na Průvodci. Jednoho krásného dne tam jakási dobrá duše navrhla uspořádat slezinu průvodcovských elfů a jiné dobré duše jménem PaulMan a Beren se této myšlenky chytly. A tak začal vznikat con "na koleně", převážně tedy v inkriminovaném diskusním klubu. Nádherný amatérismus, přátelská atmosféra a fakt, že ještě pár týdnů před plánovaným conáním nebylo známo místo, o programu nemluvě, přispěly k tomu, že jsem se na Elfcon nezřízeně těšil. Když se tedy zhruba na začátku března ustálil program, pln nadšení a pod heslem "poelfenec horší elfa" strávil jsem tři víkendy vyráběním kostýmu a meče, abych mezi návštěvníky conu zapadl.

V inkriminovaný pátek 17. března jsem se na brněnském nádraží sešel s Wellem a MaedhRos, nasedli jsme do vlaku a vyrazili směr Rožná - tato víska kdesi za Tišnovem byla vybrána vzhledem k nedostatku jiných míst, ale zpětně mohu potvrdit, že šlo o volbu více než šťastnou. Cestou z Tišnova jsme v motoráčku potkali ještě Wulfa, a tak když jsme v Rožné vypadli z vlaku, rozmnožili jsme skupinku oficiálně nás vítající na nádraží o rovné čtyři elfy.

Tělocvična, kde se celý Elfcon odehrával (nepočítám místní hospu a LARPový lesík) byla doslova na skok od nádraží, tudíž jsme o pár minut později skládali své unavené kosti na parkety. Jelikož jsme zdaleka nebyli kompletní, plánovaný páteční program byl přesunut na sobotu, a tak bylo dost času pokecat se známými a seznámit se s neznámými.

Krátce poté, co se mě Gudrun (ostatně jako zatím na každém conu) pokusila zabít, jsme náležitě okostýmení vyrazili dobýt místní hotel, kde kdosi, tuším Beren, zamluvil salónek. Místní vidláci nás sice pozorovali poněkud nevraživě, ale obsluha byla ochotná a jídlo dobré, místy i značně exotické - našel se jeden odvážlivec, který povečeřel býčí koule :-) Zhruba kolem deváté se dostavily spolu s Grorem všemi očekávané hvězdy conu Zdeněk Kubík a hlavně Františka Vrbenská. Po jídle PaulMan oficiálně prohlásil Elfcon 2000 za zahájený a po jeho proslovu se ve stylu rekreací ROH každý představil. Knajpu jsme opustili něco před půlnocí a každý se podle nálady buď přidal do jednoho z debatních kroužků, nebo šel spát, aby nabral sil na další náročný den.

V sobotu, hlavní to den celého Elfconu, se PaulMan ujal buzení, což někteří (Gudrun) těžce nesli. Protože jsme ale chtěli stihnout všechny přednášky, bylo toto nepopulární opatření nutné. Jako první přispěl se svou troškou do mlýna Zdeněk Kubík, který nás seznámil s historií dýmkového koření ve Středozemi. Následoval Pavouk se svým stručným shrnutím historie elfštiny a pak Well předvedl, jak byl zdatný při vyhledávání informací ohledně filmového Pána prstenů. Po krátké polední pauze nám Gror představil svůj lid (rozuměj trpaslíky) a jeho historii - povídání zajímavé, leč možná poněkud zbytečně dlouhé.

A poté přišel onen dlouho očekávaný okamžik, totiž pokyn k přípravě na ElfLARP v Pavoukově režii. Ti, kdo disponovali kostýmy, se do nich převlékali, ostatní se snažili narychlo vyrábět meče z násad od košťat a jiných přírodních materiálů. Zatímco Pavouk každého seznamoval s postavou, kterou dotyčný hrál, PaulMan se věnoval přeměřování zbraní - i na FASování došlo. Netrvalo dlouho a náš opláštěný a omečený (od slova meč, ne mečet) průvod stoupal do vrchu nad Rožnou. Bylo asi mínus pět a sněhová pokrývka dosahovala místy po kolena, není tedy divu, že přechod družstevního lánu některým zúčastněným připomněl ledové pláně Helcaraxe. Po nalezení vhodného remízku vyslal Pavouk své emisary, aby označili v prostoru asi 30 krát 50 metrů stromy cedulkami se jmény různých území Beleriandu a vykolíkovali Doriath a "skrytý" Gondolin, zatímco my ostatní jsme se věnovali focení rodinných skupinek. Když jsme skončili s přípravami, od soumraku nás dělilo něco okolo dvou hodin.

Pak se rozjel herecký koncert CPček, z nichž asi nejvíce vynikal Well jako Caranthir natolik Temný, že všichni začali pochybovat o jeho příčetnosti, jemu zdatně sekundoval Beren coby Turgon Moudrý, který odešel na drby k Círdanovi, a Feanorovi synové mu zatím obsadili Gondolin, dále všechny giganticky štval Beleg, ohrožující svými šípy široké okolí, a ty všechny se snažila neúspěšně zkrotit Wulfova půvabně vousatá Galadriel. Skvělý výkon podala také Františka Vrbenská, jejíž Melian byla nucena tvrdnout v Doriathu, zatímco Thingol (Pavouk) šmajdal po lese, a která nás nakonec zachránila před bídnou smrtí v mrazivé náruči zimy vyhlášením bezpodmínečné kapitulace.

Po triumfálním návratu, který vzhledem k naší celkové promrzlosti zas až tak triumfální nebyl, jsme opět vzali útokem místní pohostinství, abychom své prázdné žaludky lahodnou krmí zaplnili a různého moku popili. A pak rychle zpět do tělocvičny, schylovalo se k "večerníčku" MaedhRos a Františky o elfech. Když Františka se svou přednáškou okolo jedné ranní končila, zjistili jsme, že náročný den si vybral své oběti, překvapivě hlavně v řadách organizátorů, kteří se jali nezřízeně chrápat. Ti, kteří zákeřnou mrchu jménem únava přemohli, se opět slezli do diskusních kroužků - v tom našem nás Františka mimo jiné zásobovala velice působivými duchařskými historkami a já jsem jí velmi vděčný, že s námi vydržela téměř celou noc. Časem většina debatujících odpadla a kolem šesté nás vnímalo už jen pár. Nemajíce co na práci, vymysleli jsme ďábelský plán, jak oplatit PaulManovi brutální buzení z předchozího dne. Osud ale chtěl jinak, my jsme všichni vytuhli, a když jsme se probrali, bylo devět hodin, PaulMan už byl vzhůru a k naší všeobecné lítosti jsme zjistili, že se Františka po anglicku vytratila.

V neděli nás už čekal jen Pavoukův kurs elfských frází pro každý den - "Jsi škaredý a tvá matka tě špatně obléká" byla jedna z nich - a dokonce dvakrát se blýsknul Zdeněk Kubík. Jeho více než zasvěcené rozprávění o Ódinovi a runách patřilo k vrcholům conu. Poslední tečku za oficiálním programem udělal PaulMan se srdceryvným songem složeným na počest právě ukončeného conu. Všechny zajisté potěšilo, že padla zmínka i o dalším Elfconu. Pak jsme již jen uvedli tělocvičnu do původního stavu, nechali se na nádraží od čundráků vyfotit, zamáčkli slzu v oku a rozjeli se do všech koutů republiky.

A závěrečné shrnutí? Nikdy bych nevěřil, že partyzánský mikrocon v jakési řiťce s návštěvností okolo pětadvaceti lidí, na který navíc nepřijede polovina ohlášených hostí, bude lepší než všechny velké cony. Ale asi bude pravda to, co mi naznačil už Dracon, a sice že jakýkoliv con není o přednáškách, ale o lidech. A proto tvrdím, že Elfcon 2000 byl zatím nejlepší con, jaký jsem dosud navštívil. A ač jsem od přírody pesimista, doufám, že ony zmínky, objevivší se během několika posledních dnů v Eldar na Průvodci ohledně pokračování této akce, nejsou jen planým tlacháním, a že se všichni nejpozději za rok opět sejdeme.

A ještě něco... Všem, kdo přispěli k tomu, aby byl Elfcon takový, jaký byl, DÍKY!


Skogen