ElfconCo je nového       Předchozí Elfcony      Diskuse o Elfconu       Kontakty a odkazyElfcon

Jak popsat Elfcon? Jako čarovný výlet mimo čas a prostor, nebo odborný seminář, kdy spřátelení delegáti debatují s vášnivým zaujetím pro věc? Místo stručné reportáže by si zasloužil heroickou báseň nebo romantický příběh.

V nevelké vsi Rožná na okraji svratecké přírodní rezervace se shromáždilo přes dvacet mladých lidí z nejrůznějších koutů Čech a Moravy (materiál pro lingvistu!), které původně spojovalo jen diskusní fórum Eldar-Elfové na Průvodci: většina z nich se předtím ani osobně neznala. Vzdor četným archaickým zájmům zainteresovaných osob (fantasy, Tolkien, historie, šerm - a Elfové!) se organizace a příprava Elfconu řešila pomocí Internetu a e-mailu. Nakonec mrzlo, Rožnou obklopily sněhové závěje a části přihlášených se nepodařilo přijet. Hlavní pořadatelé PaulMan a Beren, autor LARPu DarkSpider a patronka Conu Gudrun vědí, kolik úsilí do realizace vložili: ale jejich zanícení a snahu převzali všichni účastníci, a ono to vážně vyšlo! Což je důkaz o síle lidského faktoru...

Místní tělocvična se proměnila v ubytovnu a přednáškový sál zároveň, blízký hotel nabídl chutnou krmi a osvěžující nápoje (s velmi decentní účastí alkoholu), zimní pole a lesy nad Rožnou poskytly působivé kulisy pro LARP na motivy Silmarillionu. Ty necelé tři dny si elfové, trpaslík a hobit vystačili bez videa, techniky i mediálního šumu - žili ve světě legend, mýtů a zajímavého vyprávění. Nenašel se jediný hluchý okamžik, diskuse se táhly dokonce přes noc do nedělního rána.

Přednášející odváděli přímo bohatýrské výkony a někteří z nich zvládli i tři poutavé příspěvky. Grorův ponor do dějin trpaslíků, DarkSpiderův kurs elfštiny s odborným úvodem - značný zájem posluchačů vzbudily urážky a namlouvací fráze, Wellův vyčerpávající referát o natáčení Pána prstenů, půlnoční kombinované pásmo MaedhRos a Františky Vrbenské o elfech literárních a mýtických, výborně připravené přednášky Zdeňka Kubíka, které zahrnuly dýmkové koření i tajemnou severskou mytologii, PaulManova píseň na rozloučenou...

Mezi účastníky se vytvořil už během prvních hodin tak fantastický soulad, že ani nebylo snadné rozehrát LARP a "znepřátelit" protistrany - což donutilo Melian k intrikám a Thingola k alternaci s Morgothem. LARP byl vůbec vrcholem Elfconu. Galadriel ztvárnil vousatý Wulf s výmluvnýma očima a hereckým talentem, dvě z dívek se zhostily rolí hrdinů. Přesvědčivě zuřícího Caranthira, pohotové hlášky půvabné/ho Maedhros/e, Círdanovy válečné zkušenosti, ani zpáteční cestu zasněženou lesní cestou v záři úplňku není možné zapomenout.

Pořádalo se mnoho conů, řada z niích vynikajících. Elfcon byl jedinečný, dokonalý - pro ty, kdo ho zažili, nejkrásnější ze všech.

Účastníci mají samozřejmě svá občanská jména, ale jejich nicky či postavy v LARPu jsou pro tento účel stylovější...


Františka Vrbenská a spol.